in

AMD Zen 4'ü yükseltmek mi istiyorsunuz? Yeni bir anakart gerekebilir

AMD Zen 4'ü yükseltmek mi istiyorsunuz? Yeni bir anakart gerekebilir

AMD

Son birkaç yıl içinde AMD Ryzen destekli bir bilgisayarla gitmenin en iyi yanlarından biri, Team Red'in kullanıcıların anakartlarını Intel'den daha uzun süre tutmalarına izin vermiş olmasıdır. Ancak bu değişiyor olabilir.

Tom's Hardware firması tarafından tespit edilen bazı sızdıran slaytlarda AMD, Zen 3 ve Zen 4 Epyc işlemcilerin ayrıntılı soket ayrıntılarına sahip ve Zen 4 veri merkezi programında Zen 1-3 ile aynı SP3 soket ile uyumlu olacak gibi görünmüyor . Şimdi, bunun mutlaka mutlaka Zen 4 mikro mimarisine dayanan AMD Ryzen işlemcilerin yeni bir anakarta ihtiyaç duyacağı anlamına gelmediğine dikkat etmek önemlidir. ama muhtemelen görünüyor.

Neden bir Ryzen 5 (?) İşlemci için yeni bir anakart almanız gerekebilir, ikincisi yine de yeni bir anakart gerektirecek şekilde hem PCIe 5.0 hem de DDR5 belleğe bir sıçrama görebiliriz. Bu kesinlikle taştan oluşmuyor, ancak sızan sunuma göre, AMD Zen 4’e dayanacak olan Genoa mimarisinin “yeni bellek” ile geleceğini söyledi. Değildi Elbette Bu, DDR5’e yükseltme anlamına gelir, ancak yeni bir bellek standardının ana akıma nasıl gideceğini görmenin zamanı gelmiştir.

Sızan bu slaytlar elbette AMD Epyc işlemcilerle ilgilidir, bu nedenle tüketici ürünleri üzerinde hiçbir etkisinin olmaması çok az mümkün. Bu kurumsal seviyedeki silikon parçaları önce yeni özellikler elde eder. Gerçek bir çalışma sisteminde DDR5 belleği hala göremedik, ancak ana akım platformlardan önce kurumsal sistemlere (hatta HEDT Threadripper'a) ilerlemesi mantıklı olacaktır.

Tom's Hardware'in başka bir raporuna göre, SK Hynix, dünyanın ilk DDR5 RAM'in gelecek yıl başlatılmasını bekliyor, bu nedenle zaman çizelgesi sıralanıyor gibi görünüyor. Her iki durumda da, aslında geleceği anlatması imkansız, bu yüzden sadece bekleyip görmek zorunda kalacağız. Ne olursa olsun, yakın zamanda bir Ryzen 3. Nesil işlemciye yükselttiyseniz ve 5. Nesil'e kadar yükseltme yapmayı planlamıyorsanız, sadece belki Bir sonraki güncellemeyi yaparken en iyi anakartlara göz atmanız gerekir.

Written by Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram fotoğraflarını renklendirecek “filtre sistemi” [Video]

Dünyanın ilk çocuklar için tasarlanmış “modüler akıllı telefonu” [Video]