Beyin Dalgalarıyla Kontrol Edilebilen Robot Tasarlandı

Beyin Dalgalarıyla Kontrol Edilebilen Robot Tasarlandı

245
0
PAYLAŞ

Bilim adamları engelli bireyler için yeni bir robot tasarladı. Bu robot beyin dalgalarıyla kontrol edilebilecek. Oldukça ilginç olan projenin detayları haberimizde.

Bilim adamlarının tasarladığı yeni robot engelliler için düşünülmüş ve beyin dalgalarıyla kontrol edilebilmeleri planlanıyor. Bu nasıl olacak derseniz öncelikle bu robotların türünden bahsetmek gerekir. Telepresence adıyla anılan bu robotlar aslında geleceğimizin bir parçası olacaklar. Bu robotların kullanımındaki teknoloji şu an hologramlarda kullanılanla aynı.  Eğer proje başarıya ulaşırsa engelli insanların hayalleri gerçekleşmiş olacak. Bu tıpkı filmlerdeki gibi olacak.

TIPKI FİLMLERDEKİ GİBİ OLACAK

Projeyi İtalyan ve İsveçli bir ekip tasarlamış. Ekip çalışmaları sonucunda bir telepresence robot tasarlamayı başarmış. Robot serbest dolaşım yeteneğine sahip ve bir tabana yerleştirilmiş dizüstü bilgisayardan oluşuyor.  Bu robotu beyin dalgalarınızla yani bir nevi düşüncelerinizle kontrol edebiliyorsunuz. Bunun için özel olarak tasarlanmış bir başlık giymeniz gerekiyor.  Başlığı giydikten sonra robotu hayal gücünüzle hareket ettirebiliyorsunuz. El ve ayaklarının hareket ettiğini hayal ettiğinizde bu robotun harekete geçmesini sağlıyor. Yani filmlerde gördüğümüz teknolojiyi yaşamamıza çok az bir zaman kaldı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK