in

Online Alışveriş Yapanlar Bu Habere Dikkat!

Modern dünyanın getirilerinden biri de şüphesiz internetten alışveriş yapmak. Fakat her yerde olduğu gibi internet ortamında da dolandırıcılar bulunuyor. Emniyet Müdürlüğü, online alışveriş yapan vatandaşları sanal dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Artan sanal dolandırıcılık şikayetlerine istinaden Emniyet Müdürlüğü ikazda bulunarak en çok karşılaştıkları şikayetlerin kredi kartı bilgilerinin çalınması ve istenen ürünle alakası olmayan ürünler gönderilmesi olduğunu bildirdi. Yetkililer bu dolandırıcıların gerçek hedeflerinin yapılan alışverişler yoluyla vatandaşların kimlik ve kredi kartı bilgilerini alarak, hesaplarını boşaltmak yada kart bilgilerini kullanarak alışveriş yaparak borçlandırmak olduğunu dile getirdi.

Emniyet yetkilileri bazı dolandırcıların ise piyasada 2000 liraya satılan bir ürünü 1000 lira gibi aşırı düşük rakamlarla satarak vatandaşlara ürünle alakasız kargo göndererek kandırdıklarını bildirdi. Özellikle ünlü markaların ürünlerinin aşırı ucuz olduğu e-ticaret sitelerinden alışveriş yapılmaması konusunda uyardı.

Çok Geçmeden Adli Mercilere Başvurun!

Dolandırıldıklarını farkeden vatandaşların hemen çalıştıkları bankaya gidip kredi kartıyla ilgili gerekli iptal işlemlerini başlatmalarını söyleyen yetkililer, zaman kaybetmeden gerekli adli makamlara başvurmaları gerektiğini bildirdi. İnternet suçları konusunda ülkemizin artık daha dikkatli olduğunu söyleyen yetkililer, bu tür suçlar hakkında Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemeleri Kanunu, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi hükümleri gereğince soruşturma düzenlendiğini ifade ediyor.

İnternet Ortamında Güvenli Alışveriş İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

-Online olarak alışveriş yapacağınız websitesinde SSL güvenlik sertifikası olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz.

-Online alışverişte 3D Security, sanal klavye kullanımı gibi özellikler güvenilirliği artırıyor.

-İnternet kafe yada herkesin bağlanabildiği ücretsiz wifi gibi bağlantıların online alışveriş için kullanılmaması gerekiyor.

Written by İlkem DEMİRTAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lenovo Vibe X3 Cihazının Resmi Tanıtımını Gerçekleştirdi!

Canon’dan Gelmiş Geçmiş En Yüksek Çözünürlüğe Sahip Sensör!