in

UNIX OS – 50 yıl ve sayım

UNIX OS - 50 yıl ve sayım

UNIX OS - 50 yıl ve sayım

Bilgisayar bilimcileri ekibinin bir günümüz bilgisayar işlemlerinde devrim yaratacak bir işletim sisteminin (işletim sistemi) ilk sürümünü yaratmasından bu yana 50 yıl geçti. Birden fazla kullanıcı için çok görevli bir sistem olarak kurulan UNIX OS, beş yıl sonra dünyayı etkilemeye devam ediyor.

Bugünün işletim sistemleri iki aileden birine ayrılabilir. Microsoft’un Windows NT tabanlı işletim sistemlerine girmeyenlerin çoğu UNIX işletim sistemine geri izlenebilir. Dolayısıyla, Linux, MacOS, Android, iOS, Chrome OS veya PlayStation kullanıyor olsanız da, UNIX yaklaşımına dayalı bir işletim sistemi kullanıyor olabilirsiniz.

UNIX geliştiricileri, işletim sistemini geniş bir yelpazede farklı donanım mimarileri üzerinde çalışmasına izin veren C dilinde yeniden yazma kararı aldı. Sistemlerin tipik olarak, yazdıkları platforma, düşük seviyeli kaynak dili kullanılarak bağlandığı bir zamanda yaratıldı.

Kuruluş ilkeleri, kolay yeniden oluşturma ve bakım için açık, özlü ve genişletilebilir bir kod sağlamak için basitlik ve modüler yazılım geliştirmenin temel kavramlarına odaklanmıştır. Yaklaşım son derece popüler oldu ve “UNIX Felsefesi” bu modüler yazılım tasarımı için büyük önem kazandı. Taşınabilirliği ayrıca ticari, araştırma ve akademik kuruluşlar arasında hızlı ve yaygın bir şekilde benimsenmesine neden oldu.

UNIX OS tasarım öğeleri bugün sayısız formda mevcuttur ve hesaplamanın gelişimindeki rolü tüm altyapılar arasında belirgindir. Bulut bilişim, güvenlik, sanallaştırma ve mobilite gibi teknolojilere sahip olan bu teknoloji, bulut işlevinden hizmet olarak sunucusuz bilgi işlemeye kadar uzanan teknolojilerin temelini oluşturur.

İnternet, 1970'lerde UNIX sistemi üzerine kuruluydu, ilk web sunucusu 1989’da UNIX sisteminde çalışıyordu. Üretim, hükümet, sağlık ve finansal hizmetler dahil olmak üzere sektörler onu çok sayıda kabul etti ve etkisi hala kanıtlandı. Bugün sayısız Fortune 100 şirketi arasında.

Written by Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avengers oyununun sahip olduğu Avengers: Infinity War gizemi

Vivo Z1x Launch in India: Price in India, Specifications, and Everything Else We Know So Far

 Vivo Z1x Hindistan'da Lansmanı: Hindistan'da Fiyat, Spesifikasyonlar ve Bildiğimiz Her Şey