in

 Çin, Uygur Gezginlerine Casusluk Yapan Hint Telkolarını Hack Etti

China Said to Have Hacked Indian Telcos to Spy on Uighur Travellers

Çin hükümeti için çalışan hackerlar, Orta ve Güneydoğu Asya'daki Uygur gezginleri izlemek için telekom ağlarına girdiler, saldırıları araştıran iki istihbarat memuru ve iki güvenlik danışmanı Reuters'e söyledi.

Kaynaklara göre, saldırılar, diplomatlar ve yabancı askeri personel gibi "yüksek değerli bireyleri" hedef alan daha geniş bir siber casusluk kampanyasının parçası. Ancak Çin, çoğu Müslüman grubun Pekin tarafından bir güvenlik tehdidi olduğu düşünülen azınlık etnik etnik Uygurların hareketlerini izlemeye öncelik verdi.

Çin, Sincan'daki Uygurlara yönelik muamelesiyle artan uluslararası eleştirilerle karşı karşıya. Grubun üyeleri, Çin’in “mesleki eğitim” merkezleri ve yaygın devlet gözetimi olarak adlandırdığı yerlerde toplu tutuklamalara maruz kaldılar.

Pekin’in Uygurlara yönelik siber saldırı iddiaları, bu politikaları fiziksel sınırlarının ötesinde nasıl sürdürebileceğini gösteriyor.

Dört kaynak, kampanyanın bir parçası olarak, farklı gruptaki Çinli bilgisayar korsanlarının Türkiye, Kazakistan, Hindistan, Tayland ve Malezya gibi ülkelerdeki telekom operatörlerini tehlikeye attığını belirtti.

Bu ülkeler, insan hakları aktivistlerinin söylediklerinde devlet zulmünden kaçma girişimi olarak Sincan ile Türkiye arasında seyahat etmek için Uygurlar tarafından transit geçiş yolları olarak kullanılıyor.

Pekin, bu tür gezginlerin Irak ve Suriye'deki militan gruplar için mücadele edebileceğini ve Çinli yetkililerin Sincan'daki önlemlerin İslamcı aşırılık tehdidini bastırmak için gerekli olduğunu söylediğini söyledi.

Çin, defalarca siber saldırılara veya Pekin’in dini ve kültürel haklarının tam olarak korunmakta olduğunu söylediği Uygur halkına kötü muamele yapılmasına katılmayı reddetti ve Çin Dışişleri Bakanlığı her türlü saldırı iddialarının kanıtlarla desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Bir bakanlık açıklamasında, "Çin’in internet güvenliğinin kararlı bir güvencesi olduğunu tekrar vurgulamak istiyoruz. Her türlü internet saldırısı için sürekli ve kararlı bir şekilde karşı çıkıyoruz.

Reuters hangi belirli telekom operatörlerinin tehlikeye atıldığını tespit edemedi. Hindistan ve Tayland'daki hükümet yetkilileri yorum yapmaktan kaçındı. Malezya, Kazakistan ve Türkiye’deki yetkililer yorum taleplerine derhal cevap vermediler.

ABD'nin siber güvenlik şirketi Volexity, bu hafta, Çin'in dünyanın dört bir yanındaki Uygurların telefonlarını ve e-posta hesaplarını kırma çabaları olduğunu söyleyen bir ayrıntı yayınladı.

Written by Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Honor 20 ve Honor 20 Pro tasarımına yönelik resmi paylaşım

Elon Musk’tan çok iddalı Tesla otomatik pilot açıklaması