Göktaşından Yapılmış Tespih 30 Bin Dolar

Göktaşından Yapılmış Tespih 30 Bin Dolar

407
0
PAYLAŞ

Bir tespih tasarımcısı olan İsmail Ergün göktaşından yaptığı tespihleri koleksiyonculara satıyor. Bu tespihlerin fiyatları ise 30 doları buluyor.

Balıkesir’deki Kültürel Yöresel Ürünler ve El Sanatları Festivali’nde 30 bin dolarlık tespihler görüldü. Bu tespihlerin özelliği Bingöl’deki gök taşlarından alınan parçalarla yapılmış olmaları. Tespihlerin sahibi İsmail Ergün adındaki bir tasarımcı ve 15 yıldır koleksiyoncular için özel tespihler tasarlıyor.

YURT DIŞINDAKİLER 300 BİN DOLAR

Bodrumda yaşayarak bu işi yapan Ergün, tespihlerinde pırlantayı bile kullandığını ifade etti. Gök taşından yapılan tespihler ise dört adet. Ergün açıklamasında çok zorlandıklarını, gök taşının işlemesinin büyük emek gerektirdiğini söylüyor. Şimdiden iki tanesi bir koleksiyoncu tarafından satın alınmış bile. Bu fikir aslında ilk olarak Ergün’ün aklına gelmemiş. Yurt dışında da böyle tespihler varmış ancak fiyatları çok yüksekmiş. 300 bin dolar fiyatları olduğunu söyleyen Ergün kendi yaptıklarının 30 bin dolar olduğunu ekledi. Göktaşlarının metal ağırlıklı olduğu için çok zor işlendiğini bir tespih için 15-20 gün çalıştığını da belirtiyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK