in

 Google, Devlet Başsavcılarının Yeni ABD Antitröst Probunu Hedef Aldığını Açıkladı

Google Said to Be Target of New US Antitrust Probe by State Attorneys General

ABD genelindeki 30'dan fazla eyalet genel avukatı, Salı günkü soruşturmaya ilişkin bilgili bir kaynak olan Alfabenin Google’a olası antitröst ihlalleri hakkında bir soruşturma okuyor.

Kaynak, Teksas’ın 9 Eylül’de soruşturmayı duyurmayı planladığını belirten 30 kişilik genel avukat grubuna liderlik ediyor.

Google, devlet yetkilileriyle işbirliği yaptığını söyledi.

Google temsilcisi Jose Castaneda, "İşimiz ve dinamik teknoloji sektörüyle ilgili soruları yanıtlamak için genel avukatlar dahil düzenleyicilerle yapıcı bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

Prob, ayrıntılı açıklama yapmayan kaynağa göre mahremiyet ve antitröst kesişimine odaklanıyor.

Teksas genel avukatı Ken Paxton, Haziran ayında, ABD Ticaret Komisyonu'nu, antitröst yasasının olası ihlallerini soruşturmak için gizlilik ve veri toplamaya odaklanmaya çağıran 42 devlet görevlisiyle birlikte yorumlarda bulundu.

Yorumda, devlet yetkilileri, büyük teknoloji firmalarının, yeni gelenlerin rekabet etmesinin zor olduğunu belirten kullanıcı verilerine sahip olduğunu savundu.

Bir diğer Teksas yetkilisi olan Başsavcı Yardımcısı Jeff Mateer, Haziran ayında yapılan bir FTC duruşmasında, Google’ın ve diğer büyük teknoloji şirketlerinin kendilerini tarafsız olarak göstermekte yanıltıcı olduklarını iddia ederek, Google’ın bir Amerikalı olmanın ne demek olduğu hakkında bir reklam taşıdığını açıkladı. Teksas Başsavcılığı ofisinin haziran ayında yaptığı açıklamada yaptığı açıklamada, Google’ın sonunda reklamı bıraktığını söyledi.

Dünyanın en zengin ve en güçlü şirketleri arasında yer alan teknoloji devleri, Kongre, federal kurumlar ve şu anda genel olarak devlet avukatları arasında artan antitröst incelemesiyle karşı karşıya.

Adalet Bakanlığı, temmuz ayında yaptığı açıklamada, büyük dijital teknoloji firmalarının rekabet karşıtı uygulamalara girip girmediğine odaklanarak geniş bir soruşturma başlattığını söyledi. Soruşturmanın Google, Amazon.com ve Facebook ve potansiyel olarak Apple'a yönelik olduğuna inanılıyor.

Ayrı olarak, aynı zamanda antitröst yasasını da uygulayan Federal Ticaret Komisyonu, sırasıyla perakende ve sosyal medyada muazzam pazar güçlerini kötüye kullanıp kullanmadıklarını belirlemek için Amazon ve Facebook'u denetliyor.

Written by Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir devrin sonu; Jony Ive Apple’dan ayrıldı

Xiaomi Mi 9

İlginç haber; Xiaomi Mi 9 ekranı “overclock” edildi!