in

 Google, Kullanıcı Verilerini Gizlice Reklamverenlerle Paylaşıyor: Rapor Ver

Google Secretly Sharing Users

Google'ın kişisel bilgilerinizi gizli web sayfaları aracılığıyla reklamverenlere aktardığı, bunun Avrupa Birliği gizlilik düzenlemelerini aşmasına olanak sağladığı, İrlanda Veri Koruma Komisyonu'na sunulan yeni kanıtların ortaya çıktığı iddia ediliyor.

Veri Koruma Komisyonu, gizlilik odaklı bir tarayıcı yapımcısı olan Brave’nin Google’ın AB’nin Genel Verilerin Korunması Yönetmeliğini (GDPR) ihlal ettiği iddiasıyla Google’ın uygulamaları hakkında bir araştırma başlattı.

Brave'nin politika sorumlusu Johnny Ryan, yeni kanıtları sundu ve Google'ın web tarama bilgileri, konum ve diğer verileri içeren bir izci kullandığını ve reklam şirketlerine "içerik göstermeyen" web sayfaları aracılığıyla gönderdiğini iddia etti.

Ryan'ın kanıtı, Google’ın “onu gizli bir web sayfasına giriş yapan üçüncü taraf şirketlere verdiği belirleyici bir izleyici ile etiketlediğini” gösterdi.

Google, "kişiselleştirilmiş reklamlar veya teklif verenin kullanıcı izni olmadan teklif sahiplerine göndermediğini" göstermediğini belirtti.

Veri Koruma Komisyonuna göre, soruşturmasının amacı "bir reklamcılık işleminin her aşamasında gerçekleştirilen kişisel verilerin işlenmesinin GSYİH'nın ilgili hükümlerine uygun olup olmadığını belirlemektir.

"GSYİH şeffaflık ve veri en aza indirgeme ilkelerinin yanı sıra Google'ın saklama uygulamaları da incelenecek." Dedi.

Çarşamba günü ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Google’ı YouTube’un çocuk gizliliği ihlalleri üzerine 170 milyon dolarlık bir rekor ödemeye yönlendirdi.

Anlaşma, Google’ın ve YouTube’un, Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası’nı (COPPA) Kuralını ihlal ettiği iddiasıyla FTC’ye 136 milyon dolar, New York’a 34 milyon dolar ödüyor.

Şirketlere yapılan bir şikayette FTC ve New York Başsavcısı, YouTube’un COPPA Kuralı’nı ihlal ettiklerini iddia ederek kişisel bilgileri – çocuk izleyicilerden – Internet’teki kullanıcıları izlemek için kullanılan kalıcı tanımlayıcılar biçiminde – ihlal ettiklerini iddia etti. önce ebeveynleri bilgilendirmeden ve onaylarını almadan kanalları yönlendirdi.

YouTube, şikayetlere göre, hedeflenen reklamları bu kanalların izleyicilerine dağıtmak için genellikle çerez olarak bilinen tanımlayıcıları kullanarak milyonlarca dolar kazandı.

Written by Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trump’ın karalistesi masada! Huawei için Android yasağı gelebilir mi?

Panasonic P90 With 5-Inch Display, 1GB RAM Launched in India: Price, Specifications

Panasonic P90, 5 İnç Ekranlı, 1GB RAM Hindistan'da Başlatıldı: Fiyat, Özellikler