in

Manyetik Raylı Tren Kore’de

Güney Kore’de geliştirilen manyetik tren, Seul’de uygulamaya geçmiştir.

Teknoloji alanında yaşanan tüm gelişmeler, insanları hayatlarını kolaylaştırma adına geliştirilmektedir. Güney Kore ülkesinin 2006 senesinde geliştirmiş olduğu ilk manyetik raylı treni dün başkent Seul’un İncheon Havalimanı ve Yongyu İstasyonu arasında çalışmaya başlamıştır. Korea Herald adlı gazete, ülkenin ilk maglev treninin Hyundai Rotem firması tarafından üretildiğini yazmıştır.

Kore’de demiryoluna verilen elektrik akımı ile raylara değmeden hareket eden tren, birbirini iten mıknatıs yardımı ile raylarım yaklaşık 8 milimetre kadar üstünde ilerleyerek, klasik trenlere göre daha sıkıntısız ve gürültüsüz yolculuk imkanı sunmaktadır. Güney Kore ülkesinin ilk maglev treni, iki yüz otuz yolcu kapasitesine sahip ve Uluslararası İncheon Havalimanı ile Yongyu İstasyonu arasında 6,1 kilometrelik güzergahta hizmet vermektedir.

Yeni teknolojiye sahip olan bu tren, makinist olmadan seyahat edilebilen bir özelliktedir. Aynı zamanda trenin saatteki hızı da 110 kilometre olmaktadır. Hyundai Rotem şirketi, 2006 senesinde geliştirilmiş olduğu maglev treninin ticarileşmesi için devletten 342 milyon dolarlık ihaleyi kazanmış idi.

Written by Yeliz Gurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call of Duty İçin Dava

2K16 Dövme Skandalı