in

 Trump, ABD'nin Huawei ile Çin'i Tartışmak İstemediğini Söyledi

Trump Says US Does Not Want to Discuss Huawei With China

Başkan Donald Trump Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD'nin ABD'nin Huawei Technologies'in Çin ile kara listeye alınmasını tartışmak istemediğini, en büyük iki dünya ekonomisinin ticaret gerginliğini artırmaya çalıştığını söyledi.

“Bu ulusal bir güvenlik kaygısı” dedi Trump, Beyaz Saray'daki gazetecilere. “Huawei ordumuz, istihbarat acentelerimiz için büyük bir endişe kaynağı ve Huawei ile iş yapmıyoruz.

“Çin ile ilgili olarak ne olacağını göreceğiz, ama Huawei şu anda hakkında konuşmak istediğimiz (bu) tartışmak istediğimiz bir oyuncu değildi.”

Trump'ın yorumlarının, Çin teknoloji devini Pekin ile ticaret görüşmelerinde tartışmaya açık olup olmayacağı konusunda bir değişiklik gösterip göstermediği belli değildi.

Geçmişteki ABD Başkanı, Huawei’yi Pekin’le ticaret anlaşması imzalama görüşmelerine dahil etmeye açık olacağını söyledi. Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bu yaz ABD'nin Huawei Technologies ile ilgili kısıtlamaları hafifleteceği ve Çin'in belirsiz ABD çiftlik ürünleri alımları yapacağı konusunda anlaştılar.

Amerika Birleşik Devletleri, ulusal güvenlik kaygıları üzerine Mayıs ayında Ticaret Bakanlığı'nın Varlık Listesi'ne Huawei'yi yerleştirdi. ABD parçaları ve bileşenleri, genellikle özel lisanslar olmadan listede bulunanlara satılamaz.

© Thomson Reuters 2019

Written by Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsung Galaxy M10s, Galaxy M30 3GB RAM Variant to Launch in India Before Diwali

 Samsung Galaxy M10s, Galaxy M30 3GB RAM Varyant Diwali'den Önce Hindistan'da Başlayacak

Dünyada bir ilke imza atan 130W çıkış desteğine sahip powerbank