Uzay Asansörü İçin En Sağlam Madde Üretildi

Uzay Asansörü İçin En Sağlam Madde Üretildi

300
0
PAYLAŞ

Uzay asansörü hayali uzun yıllardır bilim dünyasından gündelik yaşama kadar hemen her yerde dile getirilen bir konu. Bu hayal sonunda gerçek olmaya çok yaklaştı.

Penn State Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı yeni bir elmas üretti ve bu elmasların bizi uzaya taşıyabileceğine inanıyorlar. Yapılan açıklamaya göre yeni üretilen nanoliflerden oluşan elmaslar, Dünya’dan Ay’a gitmek için yapılacak bir asansör için kullanılabilecek.

İNSAN SAÇINDAN 20 BİN KAT DAHA İNCE

Kimya profesörü olan John Badding’in liderliğini yürüttüğü ekip yaptıkları açıklamada sıvı haldeki izole benzen moleküllerinin değişken basınç döngüsü altında karbon atomu çeberlerinin doğr ve düzenli zincirlere dönüştüklerini farkettiler. Benzen molekülleri düzensiz hareket etmeyip düzenli ve insan saçından 20.000 kat daha ince olan fakat şimdiye kadarki en sağlam malzeme oldu.

Penn State Üniversitesi bilim adamları elmas nanolifleri ürettiklerini söylüyor. Üretilen bu lifler oldukça hafif ve çok güçlü. Malzeme dünyadan uzaya ulaşabilecek ve bir uyguya bağlanacak bir kablo için ya da uzay asansörü için biçilmiş kaftan biri görünüyor.

 

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK