in

 Yeme İçme Restoranlarını Cannibalizing, CCI Study Finds

Food Aggregators Cannibalising Dine-in Restaurants, CCI Study Finds

Online yemek toplayıcılar tarafından yapılan derin indirimler, akşam yemeği yiyen restoranların yamyamlaştırılması ve yükün restoranlara kayması, Hindistan Rekabet Komisyonu (CCİ) tarafından yayınlanan bir raporun ara bulgularını buldu.

Restoranlar ayrıca, çevrimiçi gıda toplayıcılarının kendi 'Bulut Mutfaklarını' tanıtmak için onlardan alınan verileri kullandığını ve tek taraflı ve keyfi olarak tahsil edilen komisyonu artırdığını düşünüyor.

Bununla birlikte, çevrimiçi platformlar verileri restoranlarla paylaştığını söyleyerek suçlamayı reddetti.

Geçen ayki ülke, Hindistan Ulusal Restoran Birliği (NRAI), restoranların ticaret kuruluşu ve Zomato Gold gibi online yemek toplayıcıları arasında derin bir indirim uygulamasına karşı sert bir savaş gördü.

CCI çalışmasına göre restoranlar, çevrimiçi platformların arama sıralama algoritmalarının opak, saydam olmadığını ve reklamların organik sonuçlarla serpiştirildiğini söyledi.

Platformlar bunun böyle olmadığını savundu ve organik liste ilan edilen listeden ayırt edilebilir.

CCİ'nin ülkedeki e-ticaret üzerine yaptığı araştırma, restoranların gelirlerinin yaklaşık yüzde 28'ini çevrimiçi platformlar üzerinden kazandığını da buldu.

Çalışmada “Katılımcıların yaklaşık yüzde 78'i çevrimiçi varlığa sahip ve yüzde 69'u 2016 ve 2018 arasında üç platformda çevrimiçi oldu” dedi.

Restoranlar platformların ikili rolünü üstlenirken, çevrimiçi platformlar arz-talep açığını kapattıklarını ve ortak restoranların ölçeklendirme ve tüketicilere daha fazla seçenek sunmalarına yardımcı olduklarını söyledi.

NRAI, 30 Ağustos'ta derneği ve iki büyük çevrimiçi dağıtım platformu olan Zomato ve Swiggy arasında, derin indirimler dahil olmak üzere endüstrinin sorunlarını çözmek için ilke edinen bir anlaşma olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, Zomato, tartışmalı Gold programını şimdi teslim edilmeye hazır hale getirme planlarını sürdürüyor.

Written by Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boeing Kitty Hawk

Uçan taksi konusunda dev Kitty Hawk ve Boeing ortaklığı!

First look at Samsung Galaxy S II and Samsung Galaxy Tab 10.1

Samsung Galaxy S II ve Samsung Galaxy Tab 10.1'e ilk bakış