in

Apple, 1 Milyar Dolara Intel Smartphone Modem Bölümü Satın Aldı

Apple, 1 Milyar Dolara Intel Smartphone Modem Bölümü Satın Aldı

Apple, gelecek nesil kablosuz teknolojiye geçiş sürecinde bir anlaşma yaparak, yonga üreticisinin akıllı telefon modem bölümü için Intel'e 1 milyar dolar (kabaca 7,000 croes) ödüyor.

Anlaşma Perşembe günü, Apple'ın Intel'in rakiplerinden biri olan Qualcomm ile uzun süredir devam eden bir anlaşmazlığı sona erdirmesinden üç ay sonra gerçekleştiğini açıkladı. Bu, Apple'ın gelecekteki iPhone'ların 5G olarak bilinen ultra hızlı kablosuz ağlarda çalışması için ihtiyaç duyduğu bir boru hattına sahip olmasını sağlamıştır.

Apple-Qualcomm ateşkes, Intel'i 5G modemler için fiş yapma girişimlerini bırakarak işinin bu bölümünü etkili bir şekilde kapmaya çalıştı.

Satış bu yılın sonunda tamamlandığında, Apple yaklaşık 2.200 Intel çalışanı ve 17.000 kablosuz teknoloji patenti alacak. Herhangi bir komplikasyon olmadan, anlaşmanın Ekim ve Aralık arasında bir süre sonra kapanması bekleniyor.

Apple'ın Intel'in akıllı telefon modem patentlerini ve diğer teknolojilerini satın alması, kendi hat 5G yongalarını kurma girişimini destekleyebilir ve Qualcomm'a olan bağımlılığını azaltabilir. California, Cupertino, Qualcomm ile Nisan 2025'e kadar devam eden bir lisans anlaşmasını imzaladı ve bundan sonra iki yıl daha uzatmak için bir seçenek buldu.

Qualcomm, özellikle ABD'de 5G'nin piyasaya sürülmesinde önemli bir tedarikçidir. Bunun nedeni Başkan Donald Trump’ın yönetiminin Çin’le olan ticaret savaşının bir parçası olarak 5G tedarikçisi Huawei’nin kara listeye alınmış olması.

Şimdiye kadar, 5G bağlantılarının ABD'de yalnızca birkaç şehirde yapılabildiği ancak önümüzdeki yıl daha yaygın olmaları bekleniyor. Daha hızlı ağlar, 5G cihazlarına sahip tüketicilerin birkaç saniye içinde film indirmelerini ve diğer yayın servislerine daha hızlı erişmelerini sağlar.

Apple'ın Eylül 2020'ye kadar 5G ağlarında çalışan bir iPhone'u piyasaya sürmesi beklenmiyor ve Huawei ve Samsung gibi rakiplerinin ardında yer alıyor ve bu da zaten daha hızlı kablosuz teknolojiyle çalışan telefonlar üretiyor.

Wedbush Securities analisti Dan Ives, Apple'ın Intel ile yaptığı anlaşmadan, "Bu, şirketin akıllı telefon geleceğinin merkezinde yer alan 5G'de net bir 'iki katına çıkmasıdır." Dedi.

Written by Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Match Analysts Unfazed After Facebook Expands Dating Service

 Facebook'ta Arkadaşlık Hizmetini Genişlettikten Sonra Eşleştirilen Analistler

OPPO Reno Lite

Sürpriz model OPPO Reno Lite ortaya çıktı