Telefonlardan Koku Göndermek Mümkün Mü?

Telefonlardan Koku Göndermek Mümkün Mü?

255
0
PAYLAŞ

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte hayal ettiğimiz birçok şey gerçekleşmeye başlıyor. Bunlardan biri de teleofonlarla koku göndermeye yarayan cihaz oldu. Bilimadamları koku göndermeye olanak sağlayan bir cihaz geliştirdi.

Harvard Üniversitesi bilim adamları hayallerimizde olan bir konu için çalışmalara başlamıştı. Sesin ve görüntünün ardından daha fiziksel bir gerçeklik de gönderilebilecek. Artık akıllı telefonlardan koku da gönderilebilecek.

SEVGİLİNİZE KOKUNUZU GÖNDEREBİLECEKSİNİZ

Cihaz Vapor Communications tarafından tasarlandı ve akıllı telefonlarla birlikte çalışabilecek. Bilim admaları açıkalamalarında kullanıcıların her zaman her yerde birbirlerine koku gönderebileceklerini, bunun ticari olarak da kullanılabileceğini açıkladı.

Muciza cihazın adı Ophone olacak ve osnap adlı bir uygulama ile akıllı telefonlarda kullanılabilecek. İçinde 8 adet filtre bulunan Ophone içinde toplamda 32 temel koku var ve cihaz 32 temel kokuyu birleştirerek 300000 koku üretmeyi başarabiliyor. Cihaz yakında 199 dolardan satışa çıkarılacak. Hem kişisel hem de ticari olarak kullanılabilecek cihazın teknolojisinin ilerleyen yıllarda sinema ve televizyon sektöründe de kullanılması bekleniyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK