in

Bizim zorlandığımız denklemleri “eşek arısı” çözebiliyor

Yapılan bir araştırmaya göre eşek arısı tahmin edilenden çok daha zeki ve şaşırtıcı şekilde mantık yürütebiliyor.

ABD Michigan Üniversitesi‘nde “geçişli çıkarsama” olarak bilinen bir akıl yürütme yöntemiyle, kağıt yaban arısı adlı eşek arısı türünün mantık kurma ilişkilerine dair bir araştırma yapıldı. Bu araştırmaya göre, daha kompleks canlıların çözebildiği denklemleri eşek arıları da çözebiliyor X, Y’den, Y de Z’den büyükse X, Z’den büyüktür. Biology Letters dergisinde yayınlanan makalede, insanlar gibi düşünebilen bu arılar bir başka değişle, X, Y ve Z değişkenlerinden mantıksal çıkarım yapabiliyor. Mantıksal çıkarım yapabilen ilk omurgasız hayvanlar olarak da söyleyebileceğimiz bu arı türünün dışında kuş, maymun ve balık gibi omurgalı hayvanlar da bu yeteneğe sahip olduğu biliniyor. Ancak araştırmalar gösteriyor ki ilk kez bir omurgasız hayvanda bu yeteneğin olduğu tespit edildi. 

Daha önce yapılan bir araştırma, kağıt yaban arılarının diğer arıların yüzlerindeki işaretleri tanıyabildiği ve işaretlerini tanımadıkları arılara karşı agresif davrandıklarını ortaya çıkarmıştı. Yani bu tür arılar arasında da zeki olarak tanımlanan bir tür.

Evrim biyoloğu Elizabeth Tibbetts ve ekibi öncülüğünde yapılan bu araştırma kapsamında, bir grup eşek arısına bazı eşleştirilmiş renkleri tanımaları sağlandı. Renkleri öğrenen bu arıların daha sonra bilgiyi yeni renk çiftleriyle karşılaştıklarında diğer renklerle hiyerarşi kuracak şekilde öğrendikleri görüldü. 

Written by Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Netflix’ten bilim kurgu filmi 7 Haziran’da geliyor: I Am Mother

NASA’da çalışan Türk bilim insanından Mars hakkında dikkat çekici açıklama