in

Chernobyl dizisi sonrasında Çernobil ile ilgili bilinmeyen 5 garip şey

Çernobil felaketini herkese duyuran ve duyarlılık oluşturan HBO’nun mini dizisi Chernobyl, 1986 yılında yaşanmış felaketi gözler önüne seriyor. Ancak dizi her şeyi aktarmıyor. İşte Çernobil ile ilgili bilinmeyen 5 garip şey;

Chernobyl mini dizisi, o kadar büyük yankı uyandırdı ki 5 bölümlük serisinin bitmesinin ardından mayıs ayının en çok konuşulan konusu haline geldi. IMDB’deki liderliğini ise hala koruyan dizi, bir süre daha gündemi meşgul edecek gibi duruyor. Ancak konuya dair bilmediklerimiz bu olayın ardından daha çok merak konusu oldu. Karşınızda Çernobil hakkında muhtemelen bilmediğiniz 5 garip şey.

Hiroşima

26 Nisan 1986 tarihinde patlayan Çernobil reaktörünün yakınında yaklaşık 30 bin kişi bulunuyordu. Radyasyondan alınan dozun 45 Rem (alınan radyasyonun birimi) olduğu tahmin ediliyor. California Berkeley Üniversitesinde fizik profesörü Richard Muller konuya dair yazdığı kitabında ( Physics for Future Presidents: The Science Behind the Headlines), insanların maruz kaldığı 45 rem dozun hastalığa neden olmak için yeterli olmamakla birlikte yine de kanser riskini yüzde 1,8 oranında artırdığını yazıyor.

Written by Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Infinix Hot 8 With Triple Rear Cameras, 5,000mAh Battery Launched in India: Price, Specifications

 Üçlü Arka Kameralı Infinix Hot 8, Hindistan'da 5.000mAh Pil Açıldı: Fiyat, Özellikler

Save the birds in dreamy free adventure game Flutter

Save the birds in dreamy free adventure game Flutter