in

Çin’de sert sesler yükseliyor: “iPhone kullanmak utanç verici”

Amerika’nın Huawei yasağının ardından işler içinden çıkılamaz bir hal alırken, Çin’de de olayın yankıları kendini gösteriyor. iPhone sahipleri tepkili.

Huawei ve Amerika arasındaki gerginlik uzun vadede iPhone satışlarına sıçrayacak gibi görünüyor. Çin’de kullanıcılar arasında başlayan “iPhone boykotu” düşüncesi kendini yavaş yavaş göstermeye başlamış gibi. Konuyu mercek altına alan South Morning China Post haberinde iPhone’dan vazgeçemeyen kullanıcıların dahi Huawei’ye geçiş yaptığı kaydediliyor. Çin’in en büyük solar modül üretici firmalarından birinin müdürü olan Wang Zhixin de onlardan biri. Wang üç yıllık iPhone 7’sini değiştirirken hayatında ilk kez Huawei’nin yeni modellerinden birini edindiğini kaydediyor. Wang değişimin sebebini şöyle açıklıyor: “Kalbimin derinliklerinden bir ses Çinli markaları desteklemem gerektiğini söylüyor, özellikle de ticaret savaşı ikliminde.

Wang aynı zamanda Huawei’yi sadece ticaret savaşı yüzünden doğan sempatiden tercih etmediğini de ekliyor. P30 modelini edinen Wang, “Şirketin uygun fiyata daha kaliteli ürünler satma konusunda bir ünü var. P30 daha hızlı ve daha iyi fotoğraflar çekebiliyor.” diyerek bu desteğin kaliteden de kaynaklandığına vurgu yapıyor.

SCMP, haberinde Wang ve Li’nin giderek artan tepki selinde sadece iki örnek olduğunu kaydediyor. Analistler ise Apple’ın Çin’deki satışlarının uzun vadede etkilenebileceği üzerine hemfikir. Söz konusu Amerika yasağının Çin pazarında Huawei’ye yarayacağının altı çiziliyor. Apple Çin pazarında yüzde 9,1 payla beşinci sırada yer alırken, Huawei yüzde 26,4 ile Çin pazarındaki baskısını ortaya koyuyor.

Öte yandan yasaklar sonucu bir boykot kararı alınacaksa bunun zamanla olacağını belirtelim. Çin elçisi Lijian Zhao’nun “Huawei’nin logosuna bakın Apple’ı parçalara ayırıyor.” mesajlı tweetinin iPhone üzerinden gönderildiği düşünülünce, sürecin tam sonuçlarını uzun vadede daha net görürüz gibi geliyor.

Written by Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advanced SMS Phishing Attacks Targeting Android-Based Smartphones: Check Point

 Android Tabanlı Akıllı Telefonları Hedefleyen Gelişmiş SMS Kimlik Avı Saldırıları: Kontrol Noktası

Redmi 7A to Go on Sale Today at 12 Noon via Flipkart, Mi.com: Price, Specifications, Sale Offers

Redmi 7A Bugün 12 Öğlen Saatinde Flipkart, Mi.com ile Satışa Çıkıyor: Fiyat, Özellikler, Satış Teklifleri