in

Geleceğin aracı “uçan taksi” Airbus Vahana’dan yeni fotoğraflar [Galeri]

Dünyanın en büyük havacılık şirketleri arasında yer alan Airbus, biliyorsunuz uzun süredir Vahana isimli bir uçan taksi geliştiriyor. İşte bu model için yeni fotoğraflar yayımlandı. Firma bu görseller ile projenin aktif olarak devam ettiğini gözler önüne seriyor.

Vahana, diğer uçan taksilerden çok daha büyük önem arz ediyor. Çünkü bu aracın arkasında dev uçak üreticisi Airbus yer alıyor. Diğer girişimlerden farklı olarak havacılık konusunda inanılmaz tecrübeli olan firma, bu açıdan geleceği başlatacak gerçek isimler arasında yer alıyor. İşte bu noktada çalışmalar devam ediyor. Yeni yayımlanan fotoğraflar ise Vahana’ya taze bir bakış attırıyor. Dikey iniş ve kalkış yapabilen uçan taksi Vahana, kişilerin telefonlarından çağıracakları bir yapı üzerine kuruluyor ve en yakın boş alana iniş yapması için tasarlanıyor. İlk uçuş testleri uzun süre önce geride bırakılan araç, gerçek anlamda çalışan nadir prototipler arasında bulunuyor. Vahana, gücünü sekiz adet elektrik motorundan alıyor. Bu sayede tek bir büyük pervaneden daha verimli ve güvenli olan uçan taksi, yeni fotoğraflarda da görebileceğiniz üzere tek kişilik tasarlanmış.

Şu an oldukça modern görünen ve uçabilen bir “süper otomobil” algısı oluşturan geleceği taksisi, içerisinde sportif bir koltuk ve tek bir ekran barındırıyor. Tek parça kanopi ile yolcusuna güzel bir görüş açısın veren araç, otonom yani bir hava aracı için “pilotsuz kontrol” odağında geliştiriliyor. Genişliği 6.2 metre, uzunluğu 5.7 metre, yüksekliği ise 2.8 metre olan uçan taksi, 745 kg kalkış ağırlığına sahip.

Daha önce duyduğumuz kadarıyla şirket, Vahana‘nın seri üretimine 2020 yılında başlamak istiyor. Bu açıdan hayal edilen gelecek uzakta değil çok yakında bulunuyor.

Written by Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bütçe dostu amiral gemisi Honor 20 Pro için inanılmaz gelişme!

Nokia Power Earbuds With 150 Hours Total Battery Life and IPX7 Water Resistance Launched at IFA 2019

 IFA 2019'da 150 Saatlik Toplam Pil Ömrü ve IPX7 Su Direnci ile Nokia Güç Kulaklıkları