in

Huawei’den ABD’ye “haksız cezalandırılma” davası

Huawei mahkemeden kısıtlama beyanını anayasaya aykırı ilan etmesini isteyen bir dava açtı. 28 Mayıs 2019'da dava Teksas'taki mahkemelere sunuldu. ABD Anayasası, Kongre'nin bireylere veya gruplara yargısız infazlar düzenlemesini yasaklamaktadır.

Şirketin resmi bir açıklamasına göre, ABD yasa koyucusu geçen yaz Huawei'ye karşı yargısız infaz yasası çıkardı. 2019 Ulusal Savunma Yetki Yasası, belirli Huawei cihazlarında geniş kapsamlı bir yasak gerektiriyor: federal ajanslar bunları sağlayamıyor, federal müteahhitler edemiyor ve federal kredi ve hibe faydalanıcıları, Huawei cihazlarını almak için devlet fonlarını kullanamıyor. Savunma Bakanı Savunma, Çin hükümetine ait olduklarından, kontrol edildiklerinden veya bağlı olmadıklarından emin olduklarında, bu yargısız infaz diğer şirketler için de geçerlidir. Ancak, bu ceza temyiz ya da temyiz başvurusu olmadan doğrudan ve kalıcı olarak yalnızca Huawei için geçerlidir.

Ayrıca, bu yargısız infaz, Huawei'nin iddialara itiraz etmesine, savunmasında kanıt sağlamasına veya diğer hakemlerin gerçeği keşfetmesi için tarafsız prosedürler kullanmasına izin vermez. Aksine, yasa Huawei'yi suçlu kılıyor ve Huawei'yi ABD pazarından dışlamak için net kısıtlamalar getiriyor. Bu, ABD Anayasası tarafından yasaklanan bir "yasama işleminin" dayatılmasıdır.

Anayasal olsa bile, ulusal güvenliği geliştirmek veya kamu bilgi ağlarının güvenliğini güçlendirmek için çok az şey yapacaktır. Bu mahkeme dışı yasa, Çin bileşenlerini veya yazılımlarını kullanan cihazlardan kaynaklanan iddia edilen küresel tedarik zinciri risklerini ele almamaktadır. sadece Huawei'yi hedefliyor. Bu, federal yetkililerin Huawei cihazlarını kullanmaya devam etmesini bile engellemez. sadece yeni alımları yasaklar. Ayrıca, Çin hükümetinin diğer büyük telekomünikasyon şirketleri ile ortak girişimleri tarafından üretilen ekipmanların kullanımıyla ilgili kısıtlamalar içermez.

2019 Ulusal Savunma Yetki Yasası, Amerika Birleşik Devletleri'nin teknolojik ve ekonomik çıkarlarını önemli ölçüde baltalamaktadır. Huawei, 5G dahil ağ değiştirme cihazlarında dünya lideridir. Huawei’nin ABD’de ekipman satma kabiliyetini kısıtlamak, rekabeti azaltır ve özellikle Huawei’nin rakiplerinin iş yapmak istemediği ABD’nin kırsal bölgelerinde İnternet hizmetlerine erişimi kısıtlar.

Written by Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Realme 3i to Go on Sale in India Next on July 30: Price, Specifications, Sale Offers

Realme 3i Hindistan'da Satışa Çıkacak 30 Temmuz'da Sonraki: Fiyat, Özellikler, Satış Teklifleri

TP-Link ile “hızlı dolaşım” ve kesintisiz Wi-Fi deneyimi