in

NASA’dan Dünya’ya çarpma ihtimali bulunan asteroidle ilgili açıklama

NASA, Dünya’ya çarpma tehdidi bulunan asteroidlerle ilgili açıklamada bulundu. NASA tarafından yapılan açıklamaya göre Dünya‘ya çarpma tehdidi bulunan asteroidlere uzay boşluğunda müdahale edilecek.

Asteroid savunma sisteminin ilk testini 2022’de gerçekleştirmeye hazırlanan NASA, Çift Asteroid Yön Değiştirme Testi (DART)’ı deneme kapsamında Temmuz 2021‘de uzaya fırlatacak. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, kinetik etki aracının Eylül 2022‘de asteroidi vuracağını belirtiyor. Kinetik etkiyle asteroidinin yörüngesinde Dünya’daki teleskoplardan gözlenebilecek yüzde 1’lik bir değişim ortaya çıkarmaya çalışacağı söyleniyor.

DART isimli uzay mekiğinin 2022 yılında Dünya’ya 11 milyon kilometre mesafede olacak Didymos asteroid ikilisine ulaşacağı ifade ediliyor. Asteroid savunma sisteminin Dünya’yı zehirli maddeler içeren yakındaki asteroidlerin çarpmasından korumayı amaçlıyor. NASA personeli Dr Joseph Nuth konu hakkında daha önceden açıklamada bulunmuştu. Dünya’nın göktaşı çarpmasına karşı hazır olmadığı belirten Dr Joseph Nuth, American Geophysical Union‘ın toplantısında yaptığı konuşmada sürpriz bir asteroide müdahale edecek sürenin olmayabileceğini dile getirmişti. Joseph Nuth, sorunun önüne geçmek için uzaya tek görevi dünyaya çarpması muhtemel asteroidleri inceleyecek bir araç göndermek olduğunu söylemişti.

Nuth, yeterli ödeneğin ayrılması durumunda bu aracın bir yıl içinde göreve başlayabileceğini belirtmişti. Nuth, söz konusu aracın gezegenimize çarpma olasılığı olan asteroidleri durdurabilecek kapasitede de olacağını dile getirmişti.

“UFO” gibi görünen hava aracı

Written by Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vivo Z1x With 48-Megapixel Triple Rear Camera Setup, Snapdragon 712 SoC Launched in India: Price, Specifications

 Vivo Z1x 48 Megapiksel Üçlü Arka Kamera Kurulumu ile Hindistan'da Başlatılan Snapdragon 712 SoC: Fiyat, Özellikler

Spider-Man Far From Home fragmanıyla ortaya çıkan Marvel gerçeği