in

Performansıyla nefes kesen yeni “modüler” Apple Mac Pro

Apple Mac Pro

Apple, WWDC 2019 kapsamında merakla beklenen yeni Mac Pro modelini tanıttı. İşte profesyonellere özel yeni modelin tüm detayları.

Gerçekten çok uzun yıllardır gelmesi beklenen Apple Mac Pro, sonunda resmi olarak karşımızda bulunuyor. Modüler bir yapısı bulunan yani parça değişimine izin veren sistem, tahmin edebileceğiniz üzere üst seviye performans sunuyor. Tasarımı gerçekten “farklı” olan ve eski model gibi silindirik olmayan sistem, bu sayede standartlar içerisinde kalıyor. Açıklandığı kadarıyla en üstte 28 çekirdekli Intel Xeon işlemci ile donatılabilen sistem, 12 adet fiziksel DIMM yuvasıyla 1.5 TB gibi inanılmaz düzeyde bellek (RAM) ve sekiz adet PCIe genişletme yuvası desteği veriyor. Sistemde yer alan çığır açan grafik genişletme mimarisi Apple MPX Modülü, söylendiği kadarıyla Thunderbolt entegrasyonu ve 500 W’ın üzerinde güç sunarak grafik kartlarında bir ilke imza atıyor. Üstelik MPX Modülü, süper hızlı çalışabilmesi için Mac Pro sistem termalleri tarafından soğutuluyor.

Mac Pro grafik seçenekleri Radeon Pro 580X ile başlıyor. Mac Pro ilk defa Radeon Pro Vega II’yi kullanıma sunuyor. Bu grafik teknolojisi, 14 teraflopa kadar işlem performansı ve 1 TB/s bellek genişliği sunuyor. Bu da, tüm GPU’lar arasındaki en yüksek performans anlamına geliyor. Mac Pro aynı zamanda olağanüstü 28 teraflop grafik performansı ve 64 GB belleğe sahip iki adet Vega II GPU’suyla dünyanın en güçlü grafik kartı olma özelliğini taşıyan Radeon Pro Vega II Duo’yu da seçmenize olanak veriyor. Mac Pro’ya aynı anda iki adet MPX Modülü takılabiliyor. Bu sayede müşteriler iki adet Vega II Duo kullanarak 56 teraflop grafik performansı ve 128 GB video belleğiyle büyüleyici bir performans yakalayabiliyorlar.

Tam 1.4 kW güç kaynağıyla gelen sistemde üç adet fan yer alıyor. Bu kadar güçlü olmasına rağmen çok sessiz olduğu belirtilen sistem, video profesyonelleri için 56 teraflopa kadar grafik performansı getiren Afterburner isimli özel bir kart taşıyor. Bu sayede video tarafında ciddi bir devrim yapılıyor. Bu sistem ile 8K çözünürlük izleme ve gerçek zamanlı düzenleme çocuk oyuncağı haline geliyor. Hatta Apple’a göre sistem gerçek zamanlı olarak aynı anda üç adet 8K ProRes RAW video akışını ve 12 adet 4K ProRes RAQ video akışını dekode edebiliyor ve bu sayede proxy iş akışlarını gerçek anlamda ortadan kaldırıyor.

Opsiyonel tekerlek sistemiyle taşınabilir hale getirilebilen sistem, profesyonelleri fazlasıyla memnun edecek gibi görünüyor. Bünyesinde iki adet USB-A, iki adet Thunderbolt 3 portu ve 3.5 mm kulaklık girişi bulunan sistem, firmanın yaptığı açık ara en güçlü sistem konumunda yer alıyor.

Written by Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple Pro Display XDR monitör

32 inç 6K Retina; sınırları zorlayan monitör Apple Pro Display XDR

Honor 8C Honor 8X

Honor 8C ve Honor 8X almak isteyenler için iki güzel kampanya