in

Sinek kuşu gibi uçabilen yapay zekalı “robot kuş” [Video]

Doğanın en ilginç yaratıklarından biri uğultu-kuş Saniyede 80 kanadı vurabilir ve bir yönde uçabilir. İlham veren bilim adamları aynı prensibe dayanıyor yapay zeka biri desteklenen robotik kuş Üretiyorlar.

Bilim adamları doğa harikasından ilham almaya devam ediyor. Şimdi kanatlarını 80 kez atarken aynı yönde hareket edebilen sinek kuşlarına benzeyen yapay bir zeka desteği ile robotik kuş Geliştirildi. Kuşun çalışma prensibi, sinek kuşunun kanat atışı ve denge sistemidir. Bu robot kuş gizli görevlerde ve arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilir. Purdue ÜniversitesiRobotun araştırmacıları tarafından geliştirilen, sinekkuşu simülasyonunun temel prensiplerine dayanarak ve yapay hareketlerle ilgili algoritma etki algoritmasını öğrenir. Araştırmacılar bu kuşların uçuş prensiplerini uçaklara uyarlayıp bu yetenekleri sinek kuşunun yetenekleriyle geliştirdiler ve bu robotu sinek kuşunun nasıl çırpınacağını öğrenerek geliştirdiler.

Uzun yıllardır bilimin dikkatini çeken sinek kuşlarının etki hızını ayrıntılı olarak görebilmek için özel kameralar kullanılmalıdır. Sinek kuşları da geriye doğru uçabilir ve dikey yönde kolayca yükselebilir. Bu nitelikler sayesinde, sinek kuşlarının her zaman bilim dünyasının dikkatini çekmesi mümkün. Bu prensibe dayanarak, yapay zekaya sahip özel bir robot, sinek kuşlarının hareketlerini simüle ederek bu kuşların nasıl uçulacağını öğrenir.

Robot kuşun gövdesi, bir 3D yazıcı kullanılarak basılarak oluşturulmuştur. 3 boyutlu bir yazıcı ve robot kuşun toplam ağırlığı için kullanılan hafif malzemelerle yapıldı. Özel görevler için kalan 12 gram kaydedilebilir. Robot, verimli hareket etmeyi öğrenmenin yanı sıra, bulunduğu bölgeyi yüzeye dokunarak tespit edebilir.

Purdue Üniversitesi Mühendislik Profesörü Xinyan Deng, "Robotlar çevreyi görmeden temelde bir harita oluşturabilir" dedi. “Robot karanlık bir yerde kurbanları arıyorsa ve robota görme imkanı verirsek daha az sensör kullanırsak ve görüntü daha iyi olursa bu yararlı olabilir.” Robotun ilkelerinde, robotun ayrıntılarında açıklanmış, GitHub'da açık kaynak simülasyonları yayımlanmıştır.

Written by Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kullanıcıları memnun edecek yeni sürüm: Spotify Lite

Huawei P20 Lite 2019

İşte ekran delikli Huawei P20 Lite 2019 ve sızan fiyatı