in

Teknoloji tarihinin kara günü; Google, Huawei ilişkisi askıda!

Ortaya çıkan ilk duyumlar resmileşti. Android devi Google, Huawei ile anlaşmasında değişikliğe gidiyor. Lisans iptali ile işler değişiyor.

Amerika Başkanı Donald Trump’ın 16 Mayıs tarihinde çıkardığı özel kararname sonrası Huawei için işler bambaşka bir noktaya ulaşarak, Google tarafından Android lisansının iptaline kadar sıçradı. Olayı bilmeyenler için kısaca bir özet geçmek gerekirse, 16 Mayıs’ta yayınlanan özel kararname sonucu Amerika Başkanı Donald Trump, kendisine yabancı üreticilerin telekomünikasyon alışverişlerini yasaklama yetkisi vermişti. Bu yetkiyle beraber Donald Trump, milli güvenlik riskini bahane göstererek, herhangi bir senato onayı veya görüşmesinden geçmeden doğrudan Amerikalı şirketlerin yabancı üreticilerle alışveriş yapmasını yasaklayabiliyordu. İlk olarak uzun zamandır süregelen 5G dağıtımı sebebiyle alındığı düşünülen bu karar, şimdi Google ve Android lisansının iptaliyle devam ediyor.

Reuters‘ın dün yayınlanan özel haberinde Amerika Ticaret Bakanlığı’nın Çinli üreticiyi en basit tabirle “kara listeye” aldığı duyumları ortaya çıkmıştı. Bu listedeki şirketlerin Amerikalı şirketlerden hükümet onayı olmadan herhangi bir şekilde teknoloji alamadığını belirtelim. Bu donanım için de yazılım için de geçerli. Bu duyum sonucu Google’ın ise firmanın Android lisansını iptal edeceği öne sürülmüştü. O konuda da ilk açıklama geçmiş durumda. Lisansı iptal eden Android devi “Mevcut Huawei cihazlarında Google Play ve Google Play Protection tarafından sunulan güvenlik çözümleri çalışmaya devam edecek.” diyor. Mevcut cihaz vurgusu dikkat çekerken, gelecekteki modellerin ise bundan da mahrum kalacağı imasında bulunuluyor.

Apple’dan Android kullanıcılarını hedef alan reklam

Written by Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xiaomi Opens Its 1000th Service Centre in India, Has Presence in Over 600 Cities

Xiaomi Hindistan'da 1000'inci Hizmet Merkezini Açtı, 600'den Fazla Şehirde Varlığı Var

OnePlus 5, OnePlus 5T OxygenOS 5.1.3 Güncellemesi Alınmaya Başladı