in

Yapay zeka yaratımı görsellere gizlenen yeni nesil casuslar

Gelişen Yapay Zeka teknolojiler gördüm videolardan gördüm insanlara kadar son derece gerçekçi sonuçlar yaratabiliyor. Bu teknoloji "casus"Kavramını da değiştiriyor.

Gelişmiş Yapay Zeka teknolojileri ve derin fakes videoları sık sık gündeme geliyor. İnsanların yüzlerini kullanarak onayı konuşturan, doğrudan yüzünü başka bir videoya yerleştirmeyi mümkün kılan ya da en basit versiyon olarak görülebilir olabilir yüzer yaratan yapay zekalara fazlasıyla aşinayız. Bu teknolojilerin ise yeni nesil casus teknolojisini geliştiriyor. Associated Press'in yayınladığı yeni makale, LinkedIn açık yaratılan testere bir profilin, yapay zeka destekli bir profil sayfasıyla kendine hayli güçlü bir isşığı kurduğunu iddia ediyor.

İnternet alışveriş esasen profillere hayli alışık gördüm. Ancak başka birinin fotoğrafları ya da stok fotoğraflarla açılan profilerin gerçekliğini önceden çok kolay. Yapay zekanın nasıl kullanılabileceği ise işler değişiyor. ThisPersonDoesNotExist sitesi sunmak. Siteyi her yenileştiriciliği karşınızda var var olmayan ve yapay zeka yöntemi GAN ile üretilmiş hayli ikna edici bir profil oluşturun.

Associated Press'in "uzmanlara onaylattığı"Iddiğiyle başrol ise Katie Jones adlı üyenin tam profilini görüntüleyin. Washington'daki pek çok politika uzmanıyla bağlantıda olan Jones'un hesabına göre, önemli olan önemli tanıdıklarımız bulunmaktadır. Jones'u bu kadar özel yapıyor, şimdi de belirttiğimiz var gibi bir fotoğraf "çalmak" yerine GAN sistemiyle oluşturulmuş, geriye dönük takip edilemez bir profil fotoğrafıyla karşımıza çıkması.

Yapay Zeka ile yaratılmış fotoğraflar hayli ikna edici olsa da biraz yakından bakıldığında hala ipuçlarını görmek mümkündür. Ancak hayli konsantre ve bu konuda bilgili olmak gerekir. Fotoğrafa bakıldığında belli belirsiz bir arka plan üzerine yerleştirilmiş hafifçe asimetrik hatlar görmek oluyor oluyor. Kuru saçları ve kulak kısımları Yüzde ise olur olmadık damar, iz ya da hedefi belirebiliyor. AP'nin görüştüğü pek çok uzman Katie Jones'un bir hesap olduğu konusunda hem fikri gördü. Ancak elbette bunun net bir kanıtı olduğunu söylemek mümkün değil.

Written by Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Huawei Mate 20 Lite, P20 Lite ve P smart 2018 kullanıcılarına güncelleme müjdesi

Huawei Mate 20 Lite, P20 Lite ve P smart 2018 kullanıcılarına güncelleme müjdesi

Mate X sonrası bir kötü haber de Samsung Galaxy Fold modelinden!